Sposoby na czyszczenie dywanu
Wnętrza, które otaczają nas na co dzień, urządzamy w sposób spełniający nasze estetyczne i funkcjonalne wymagania. Aby jednak w pełni móc korzystać z ich uroków, trzeba utrzymywać nasze meble i dodatki w dobrej kondycji. W tym właśnie celu warto nie tylko regularnie sprzątać podłogi czy ścierać kurze, ale również wybierać elementy wyposażenia wnętrz, które z natury są łatwe w utrzymaniu i czyszczeniu. Takie właśnie właściwości wykazują dywany wełniane.
Plama na dywanie – reaguj szybko!
Każdy dywan wymaga od jego właściciela regularnego czyszczenia i odkurzania. Systematyczne usuwanie z jego powierzchni kurzu i roztoczy pozwoli uniknąć rozwoju większych zabrudzeń oraz utrzymać wełnianą powierzchnię w satysfakcjonującej formie. Podstawową zasadą jest oczywiście natychmiastowe działania, które decyduje o skuteczności usunięcia zabrudzenia. Rozlane na dywanie płyny należy szybko zebrać papierowym ręcznikiem lub ściereczką. Zaschnięte produkty można delikatnie wybrać za pomocą łyżki, a następnie odkurzacza. Plamy należy czyścić zawsze od jej krawędzi ku środkowi, unikając tarcia powierzchni dywanu, co tylko powiększy plamę i może spowodować odkształcenie runa. Niezwykle pomocna w procesie usuwania suchych zabrudzeń jest naturalna struktura wełny przypominająca rybią łuskę, która sprawia, że zanieczyszczenia nie wnikają w głębsze warstwy dywanu.
W wyrobach o okrywie runowej ciętej i strzyżonej występuje naturalne zjawisko wychodzenia luźnych włókien z powierzchni dywanu, szczególnie w początkowym okresie użytkowania. Zjawisku ulega oczywiście jedynie niewielki procent masy runa, dlatego częste i staranne odkurzanie dywanu jest takie istotne.
Czyszczenie dywanu na mokro
Niestety, im dłuższe i bardziej intensywne użytkowanie dywanu, tym bardziej widoczne będą ślady, których nie usuniemy wyłącznie za pomocą odkurzacza. Dlatego też dobrym rozwiązaniem jest czyszczenie dywanu na mokro, które pozwoli przywrócić ozdobie naszej podłogi nienaganny wygląd. W tym procesie należy unikać gorącej wody – zadbajmy o to, aby jej temperatura była letnia, dzięki temu unikniemy przykrych skutków w postaci sfilcowanego runa. Pamiętajmy, żeby nie „zalewać” wełny dużymi ilościami wody, a także o korzystaniu ze specjalistycznych detergentów przeznaczonych dla tego typu produktów. Alternatywą dla prania ręcznego jest odkurzacz piorący, który ułatwi nam usunięcie z powierzchni dywanu zanieczyszczeń, dbając jednocześnie o jego optymalne nawilżenie i odpowiednie odsączenie wody. Zamoczenie dywanu wełnianego może spowodować rozniesienie się w pomieszczeniu charakterystycznego, „owczego” zapachu, co jest typową reakcją tego wyrobu na kontakt z wodą.
Naturalna odporność na plamy i zabrudzenia dywanów wełnianych powoduje, że ich czyszczenie nie jest trudnym zadaniem. Nawet jeżeli zdarzy nam się wypadek w postaci rozlanego płynu, kluczową rolę odegra membrana okrywająca rdzeń wełnianego włókna, która zapobiegnie wchłonięciu cieczy w głębsze warstwy dywanu.
Sposoby czyszczenia plam
Przy odświeżaniu zabrudzonego dywanu w warunkach domowych można zastosować środki, które są dostępne na rynku. W zależności od rodzaju plamy, inny produkt może okazać się skuteczny w walce z plamą, która może być łatwa bądź trudna do usunięcia. Spośród plam łatwych do usunięcia wyróżnia się np. plamę po czekoladzie, jajku bądź śmietanie – a więc produktach spożywczych, z którymi uporamy się przy pomocy płynu do szamponowania dywanu. W przypadku możliwych zabrudzeń pastą do podłogi, czy tłuszczem – skuteczny będzie rozpuszczalnik do tłustych plam, który poradzi sobie w trudniejszych przypadkach plam trudnych do zabrudzenia np. po szmince. Więcej sposobów na czyszczenie dywanów znajdziecie także na naszej stronie. W razie wyjątkowo kłopotliwych plam warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy zajmującej się pielęgnacją i czyszczeniem dywanów.
Pielęgnacja dywanu – efekty
Efekty czyszczenia dywanu wełnianego, a także częstotliwość powtarzania tej czynności będą oczywiście zależeć od indywidualnych czynników. Jeżeli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami psów czy kotów, po odkurzacz będziemy musieli sięgnąć częściej niż raz w tygodniu. Dużo zależy również od intensywności użytkowania naszej podłogi. Częstszej pielęgnacji będzie wymagał dywan zdobiący nasz salon, rzadziej będziemy czyścić dywan leżący w sypialni.
Pamiętajmy, że to w dużej mierze od nas zależy, czy nasz wełniany dywan posłuży nam przez długie lata. Po przyjściu do domu zmieniajmy obuwie, a pijąc wino, czy kawę starajmy się niczego nie rozlewać. Regularnie odkurzajmy podłogę, a zabrudzenia usuwajmy od razu.