Współpraca Agnelli z Operą i Filharmonią Podlaską
Z zamiłowania do piękna i eleganckich wnętrz tworzymy wysokiej jakości dywany wełniane. Zaś z pasji do sztuki wspieramy utalentowanych twórców i wszelkie inicjatywy kulturalne. Właśnie z tego względu podjęliśmy współpracę z Operą i Filharmonią Podlaską – najnowocześniejszym centrum w tej części Europy Środkowej, w którego gmachu odbywają się liczne spektakle operowe i musicalowe. W repertuarze występują również bardziej kameralne wydarzenia jak np.: Jesień z Chopinem. W tym roku mieliśmy przyjemność stać się partnerem tego wyjątkowego cyklu.
„Jesień z Chopinem” to cykl recitali fortepianowych, w którym udział biorą znamienici pianiści z najróżniejszych zakątków Polski. Zaletą wydarzenia, którego organizacja w pięcioletnich odstępach czasowych stała się już tradycją, jest fakt, że miłośnicy muzyki klasycznej mogą zetknąć się z umiejętnościami instrumentalnymi pianistów różnych pokoleń. Otrzymując zaproszenie od OiFP nie mieliśmy wątpliwości, że chcemy wesprzeć to wydarzenie!
Chopin zachwyca, Chopin inspiruje
Na wstępie warto nieco pochylić się nad osobowością, na której cześć organizowane były podlaskie recitale muzyczne. Sylwetka Fryderyka Chopina bardzo często jest nadmiernie podkoloryzowana. Tymczasem jeden z najbardziej utalentowanych polskich kompozytorów urodził się w spokojnej i szczęśliwej rodzinie arystokratów, która zamieszkiwała wówczas Żelazową Wolę. Od najmłodszych lat wykazywał niezwykłe zdolności muzyczne i już jako siedmiolatek miał na koncie kilka autorskich utworów. Dzisiaj jego polonezy, mazurki, etiudy i ballady rozbrzmiewają na całym świecie.
Choć wokół twórcy „Etiudy Rewolucyjnej” narosło wiele mitów, takich jak liczne romanse czy nadwrażliwość na fałszywe dźwięki, trzeba wiedzieć, że życie Chopina nie było, jak podają liczne źródła, pasmem emocjonalnych dramaturgii. Co wspólnego może mieć światowej klasy polski kompozytor muzyki poważnej z dywanami?
Dywan z sylwetką Chopina – dzieło białostockiej fabryki dywanów
Ciekawostkę stanowi fakt, że Chopin ponad wszystko cenił sobie gustowny wystrój nie tylko zamieszkiwanych wnętrz, ale również innych pomieszczeń, w których przebywał. Wszystkie jego domy były przestronne i zabytkowe, odznaczały się eleganckimi dodatkami, na przykład właśnie w postaci dywanów. Doskonałym przykładem chopinowskiego poczucia stylu może być salon przy paryskim Place Vendôme 12 – w ostatnim mieszkaniu Fryderyka Chopina. Jego dopełnienie, poza piaskowymi fotelami czy lustrem nad kominkiem stanowi fioletowy dywan w abstrakcyjne wzory.
Zaproszenie do współpracy z Filharmonią Podlaską potraktowaliśmy jako inspirację do stworzenia prawdziwej gratki dla sympatyków jednego z najwybitniejszych rodzimych pianistów, a bibliografia twórcy zainspirowała nas do stworzenia w 100% naturalnego dywanu wełnianego, na którym widnieje sylwetka kompozytora. Dywan o wymiarach 300 cm x 300 cm wykonaliśmy z wysokogatunkowego włókna pozyskiwanego z owczej okrywy włosowej.
Przez cały okres trwania wydarzenia „Jesień z Chopinem” nasz dywan dumnie zdobił wnętrze foyer białostockiej Opery i Filharmonii Podlaskiej.
„Jesień z Chopinem” w czasach zarazy
Choć rok 2020 niemiło zaskoczył wszystkich zupełną zmianą dotychczasowych założeń i przyzwyczajeń, OiFP jest doskonałym dowodem na to, że szalejąca światowa pandemia i wynikające z jej trwania ograniczenia nie są w stanie pokrzyżować żadnych planów artystycznych. W związku z panującymi obostrzeniami żaden koncert na żywo nie mógł odbyć się z udziałem słuchaczy, dlatego też Opera i Filharmonia Podlaska postanowiła przenieść muzyczne wydarzenie do wirtualnego świata, w którym chopinowskie dźwięki w wykonaniu uzdolnionych wirtuozów fortepianu z powodzeniem cieszyły uszy niezwykle licznej publiczności online.